معرفی ورزش کرفبال  

در این مقاله از اولین رسانه تخصصی پوکر به معرفی بازی کرفبال میپردازیم، جهان یک فضای بزرگ و متنوع است که میزبان ورزش‌ های مختلفی است. از ورزش‌ های پرطرفدار جهانی مانند فوتبال و بیسبال تا ورزش‌ های کمتر شناخته شده مانند کبدی و هندبال، گستردگی و تنوع ورزش‌ها در سراسر جهان مشهود است. در اینجا، به معرفی یکی از این ورزش‌ های کمتر شناخته شده به نام “کرفبال” خواهیم پرداخت.

اگر به صفحه کرفبال ویکی پدیا مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که این ورزش یک رشته مختلط است که مردان و زنان همزمان در آن شرکت می‌کنند. زادگاه این ورزش هلند و شهر آمستردام می‌باشد. کرفبال به عنوان یک ورزش نسبتاً جوان در سال 1902 ایجاد شده است. این ورزش شباهت‌ های فراوانی با بسکتبال دارد که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. طرفداران زیادی این ورزش را در کشور زادگاهش، بلژیک و حتی به طور جالب در تایوان دارد.

مبدع این ورزش یک فرد به نام نیکو بروخایسن بوده است. نیکو، که در سال 1902 یک معلم هلندی بوده، در یک سفر کاری به سوئد با بازی به نام “رینگ بال” آشنا می‌شود، که در آن زنان و مردان با هم بازی می‌کردند. او با الهام گرفتن از این ورزش، به کشور زادگاهش بازمی‌گردد و ورزش کرفبال را که نوعی تغییر یافته از آن بازی است، ایجاد می‌کند.

کرفبال چه قوانینی دارد؟

کرفبال چه قوانینی دارد؟

در بازی کرفبال، دو تیم با هر کدام شامل هشت نفر، چهار زن و چهار مرد، مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. این ورزش از یک توپ کرفبال استفاده می‌کند که با آن بازیکنان باید فعالیت کنند. هر تیم جهت کسب امتیاز ملزم به این است که توپ را با موفقیت به داخل سبدی که از پیش تعیین شده است، پرتاب کند. این سبد با نام “کرف” نیز شناخته می‌شود که به همین دلیل این ورزش به نام “کرفبال” شناخته می‌شود.

ارتفاع کرف در این ورزش سه متر است و زمین بازی به سه ناحیه مختلف تقسیم شده است. بازیکنان مختار به بازی در این سه ناحیه که در ابتدای بازی به آنها تعیین شده‌اند، محدود هستند و نمی‌توانند از آن خارج شوند. هدف اصلی تیم‌ها، افکار امتیازی خود را از طریق پرتاب توپ به داخل کرف حاصل کرده و بازی را به نفع خود پیش ببرند.

آیا این رشته مسابقات جهانی دارد؟

ورزش کرفبال از سال 1981 تاکنون مسابقات جهانی خود را بطور متوسط هر چهار سال یکبار برگزار کرده است. در این دوره زمانی، تیم هلند بر آفریننده تمامی مسابقات بوده و همواره جایگاه اول را به خود اختصاص داده است. تنها در یکبار، یعنی در سال 2017، تیم چینی توانست مقام دوم را کسب کرده و این رویه را شکست دهد. بلژیک نیز به طور ثابت مقام دوم را در این مسابقات به خود اختصاص داده و تاکنون به جز یک بار، همواره این جایگاه را حفظ کرده است.

علاوه بر مسابقات جهانی اصلی، یک مسابقات جهانی دیگر نیز همزمان با آن از سال 1978 برگزار می‌شود. در این مسابقات نیز هلند به صورت مداوم به عنوان قهرمان به میدان می‌آید و تنها در سال 1991 مقام اول را از دست داد. متاسفانه در ایران، کرفبال  طرفداران زیادی ندارد و تا کنون توانسته است در این مسابقات مقامی برنده نشود.

تاریخچه بازی کرفبال 

کرفبال به عنوان یک ورزش در سال 1902 بوجود آمده و تاریخچه‌ای پرفراز و نشیب دارد. باشگاه H.C. L’O است که به عنوان قدیمی‌ترین باشگاه این ورزش شناخته می‌شود و از سال 1906 فعالیت خود را آغاز کرده و همچنان به فعالیت ادامه می‌دهد.

علاوه بر این، کرفبال در المپیک‌ها نیز به عنوان ورزش نمایشی حضور داشته است. این ورزش در بازی‌های المپیک سال‌ های 1920 و 1928 به عنوان ورزش نمایشی به نمایش درآمد. در ادامه، در سال‌های 1936 و 1952 نیز در المپیک حضور داشت.

فدراسیون جهانی کرفبال در سال 1933 در بلژیک تأسیس شد و به عنوان نهادی که مسئولیت تنظیم این ورزش در سطح جهانی را بر عهده دارد، اقدام به فعالیت نمود. این ورزش در حال حاضر توسط حدود هفتاد کشور دیگر نیز بازی می‌شود، اما متأسفانه ایران از جمله این کشورها نیست و در این رشته فعالیت‌ های گسترده‌ای صورت نگرفته است.

نحوه امتیاز گیری در این بازی چگونه است؟ 

نحوه امتیاز گیری در این بازی چگونه است؟ 

زمین بازی کرفبال به سه قسمت تقسیم می‌شود و هر تیم یکی از این قسمت‌ها را انتخاب می‌کند که به عنوان زمین خودش محسوب می‌شود. این ویژگی از بازی نقش مهمی در تاکتیک و استراتژی بازی دارد. هر تیم در زمین خودش حق حضور دارد و نمی‌تواند به سه قسمت دیگر بروید.

بازیکنان با استفاده از حرکات تاکتیکی و هماهنگی با هم توپ را درون تیم خود جا به جا می‌دهند. این بازیکنان باید از مهارت در پاس دادن و تاکتیک‌ های گوناگون برای انتقال توپ به دقت به هم‌تیمی‌ هایشان استفاده کنند. هدف نهایی این است که توپ به سبد تیم حریف منتقل شده و امتیاز کسب شود.

این سیستم از قسمت‌بندی زمین باعث می‌شود تا تاکتیک‌ های مختلفی در بازی به کار گرفته شود و تعامل بین بازیکنان تیم به خوبی برقرار شود.

فیلم های مسابقات کرفبال را در کجا مشاهده بازی کنیم؟

ممکن است به دلیل کمبود طرفداران در ایران، محتوای مرتبط با کرفبال در وبسایت‌ های داخلی به صورت وسیع منتشر نشده باشد. بنابراین، برای دیدن بازی‌ها و مسابقات کرفبال، به وبسایت‌ های بین‌المللی مانند YouTube مراجعه کردن بهترین گزینه ممکن است. یوتیوب معمولاً به عنوان یک پلتفرم گسترده برای به اشتراک گذاری و تماشای ویدئوها شناخته می‌شود و احتمالاً شما می‌توانید محتوای مربوط به کرفبال را در آن پیدا کنید.

همچنین، ممکن است منابع دیگری مانند وبسایت‌ها و پلتفرم‌ های مختلف ورزشی یا شبکه‌ های ورزشی آنلاین نیز باشند که محتوای کرفبال را ارائه می‌دهند. اگرچه ممکن است که بخشی از این منابع از داخل ایران قابل دسترسی نباشد، اما تلاش در اینترنت و ممکن است با یک اتصال VPN به منابع بین‌ المللی دسترسی یابید.

فلسفه کرف بال

کرفبال یک ورزش تیمی است که از تاکتیک‌ها و هماهنگی بین بازیکنان برخوردار است. این بازی که از سال 1902 در هلند ایجاد شده، با حضور هشت بازیکن (چهار زن و چهار مرد) از هر تیم در زمین برگزار می‌شود. اعضای تیم‌ها در ابتدای بازی یک قسمت از زمین را انتخاب کرده و باید در آنجا ماندگار شوند.

توپ کرفبال با مهارت در پاس دادن و پرتاب‌ های دقیق بین بازیکنان جابجا می‌شود. بازیکنان باید تلاش کنند تا توپ را با هماهنگی بالا و تاکتیک‌ های مناسب به سبد حریف منتقل کنند و امتیاز‌ های لازم را کسب کنند.

یکی از ویژگی‌ های جالب کرفبال این است که این ورزش به صورت مختلط بازی می‌شود و زنان و مردان در یک تیم با هم هماهنگی دارند. در بازی، زنان و مردان برابر یکدیگر قرار می‌گیرند و همگی به دنبال کسب امتیاز‌ های بیشتر هستند.

یکی از قوانین جالب این بازی این است که بازیکنان نمی‌توانند در هنگام دفاع از بازیکن حریف امتیاز بگیرند. این امر باعث می‌شود بازی تاکتیکی‌تر و جذاب‌تر شود، و بازیکنان باید با هوش و توجه به جزئیات، تاکتیک‌ های مناسب را در بازی اعمال کنند.

شیوه بازی کرفبال

شیوه بازی کرفبال

کرفبال یک ورزش تیمی است که بر روی یک زمین به دو منطقه تقسیم شده انجام می‌شود و هر یک از این منطقه‌ها دارای یک تیرک و سبدی در بالای آن است. توپ بازی به شکل توپ فوتبال است و می‌توان این ورزش را هم در فضای باز و هم در داخل سالن بازی کرد.

در هر بازی، دو تیم شرکت می‌کنند که هرکدام از آنها از ۸ بازیکن تشکیل شده است؛ ۴ زن و ۴ مرد (حمله و دفاع)، و بازیکنان با به سبد حریف پرتاب کردن توپ، امتیازها را به دست می‌آورند. پس از دستیابی به دو امتیاز، اعضای تیم‌ها جای خود را با یکدیگر عوض می‌کنند، به این معنا که مدافعان به عنوان حمله‌کنندگان و برعکس جا به جا می‌شوند. همچنین، در زمان استراحت بین دو نیمه، تیم‌ها جای خود را با یکدیگر عوض می‌کنند.

این قوانین ویژگی‌ های تاکتیکی و استراتژیک جالبی به بازی اضافه می‌کنند و بازیکنان می‌پردازند تا توپ را به دقت به سبد حریف برسانند و امتیازهای لازم را کسب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ثبت نام یا ورود

ایمیل خود را وارد کنید

با ادامه، تأیید می‌کنید که 16 سال یا بیشتر دارید و با شرایط و ضوابط ما موافق هستید.